ESENCIALNI NUTRIENTI

Esencialni nutrient je hranilo, ki je potrebno za normalno fiziološko delovanje ljudi in ga v telesu ne moremo sintetizirati. Zato morajo ljudje ta hranila dobiti iz prehranskega vira. Med esencialne nutriente pri ljudeh spada trinajst vitaminov, petnajst mineralov, devet aminokislin in dve maščobni kislini.

VItamini in vitaminom podobne snovi

Podrobni opisi 13 vitaminov in 5 vitaminom podobnih snovi...

PODROBNI OPISI 13 VITAMINOV IN 5 VITAMINOM PODOBNIH SNOVI

Vitamini so biološko aktivne organske molekule, ki so esencialna mikrohranila za organizem. Telo jih potrebuje v majhnih količinah za pravilno delovanje svojega metabolizma. Človek jih dobi večinoma s hrano, nekatere pa tvorijo tudi bakterije v črevesju…

PREBERI VEČ…

Minerali v prehrani

Podrobni opisi 15 mineralov...

PODROBNI OPISI 15 MINERALOV

Mineral je kemični element, ki ga organizmi potrebujejo kot bistveno hranilo za opravljanje funkcij, potrebnih za življenje. Telo jih potrebuje v majhnih količinah za različne funkcije. Minerali sodelujejo pri tvorbi kosti in zob; so bistvene sestavine telesnih tekočin in tkiv; so sestavni deli encimskih sistemov in sodelujejo pri normalnem delovanju živcev…

PREBERI VEČ…

ESENCIALNE AMINO KISLINE

Esencialne aminokisline so aminokisline, ki jih organizem ne more sintetizirati s hitrostjo, sorazmerno z njegovo potrebo, zato jih je potrebno vnesti v s prehrano. Od 21 aminokislin, ki so skupne vsem življenjskim oblikam je devet aminokislin, ki jih človek ne more sintetizirati. Te so fenilalanin, valin, treonin, triptofan, metionin, levcin, izolevcin, lizin in histidin. Šest drugih aminokislin je v človeški prehrani pogojno bistvenih, kar pomeni, da je njihova sinteza lahko omejena pod posebnimi patofiziološkimi pogoji, kot je v primeru prezgodaj rojenega dojenčka ali pri posameznikih s zdravstvenimi težavami. Teh šest je arginin, cistein, glicin, glutamin, prolin in tirozin. Šest aminokislin je pri človeku nebistvenih, kar pomeni, da jih lahko sintetiziramo v zadostnih količinah v telesu. Teh šest so alanin, asparaginska kislina, asparagin, glutaminska kislina, serin in selenocistein.

Glavne prednosti, povezane z amnionskimi kislinami v prehrani, so večje izgorevanje maščob, rast mišic, preprečevanje poškodb mišic, povečana vzdržljivost, zmanjšana utrujenost, manjše bolečine v mišicah in boljše okrevanje mišic.

ESENCIALNE  MAŠČOBNE KISLINE

Esencialne maščobne kisline so maščobne kisline, ki so nujno potrebne za normalno delovanje človeškega organizma in jih telo ne more proizvesti samo, zato jih moramo prejeti s hrano. Za človeka sta znani samo dve maščobni kislini: alfa-linolenska kislina (omega-3) in linolna kislina (omega-6). Obe maščobni kislini imata dovoljeno zdravstveno trditev (EFSA); »prispeva k vzdrževanju normalne ravni holesterola v krvi« in »esencialne maščobne kisline so potrebne za normalno rast in razvoj otrok«. V organizmu opravljajo esencialne maščobne kisline številne vloge. Iz njih se preko arahidonske kisline sintetizirajo eikonazoidi (prostaglandini, levkotrieni in tromboksani). To so izhodne molekule za sintezo endogenih kanabinoidov, ki vplivajo na razpoloženje, vedenje in vnetja. Ugodno razmerje omeg-6/omega-3 maščobnih kislin naj bi bilo med 5:1 in 10:1. Ugotovljeno je bilo, da prekomerne količine zaužitih omega-6 maščobnih kislin in povišano razmerje omega-6/omega-3 maščobnih kislin lahko pospešijo razvoj različnih bolezni, kot so kardiovaskularne, vnetne in avtoimunske bolezni ter rak. Nasprotno pa povečan vnos omega-3 maščobnih kislin in znižano razmerje omega-6/omega-3 maščobnih kislin delujejo zaviralno na patogenezo teh bolezni..

Vsi izdelki podjetja Herbana so certificirani po sodobnem mednarodno priznanem ECOGEA standardu.

Obiščite spletno trgovino Herbana.si
PODROČJA DELA
ZDRAVA HRANA