AROMATERAPIJA, ETERIČNA OLJA IN UPORABA
Eterična olja se zaradi širokega spektra delovanja uporabljajo na mnogih področjih. Znano je, da blagodejno delujejo na človekovo fizično in psihično počutje. Nekatera olja imajo tudi dokazane zdravilne učinke, zato jih veliko uporabljajo kozmetičnih pripravkih, medicini, aromaterapiji, itd.
KAJ SO ETERIČNA OLJA
Eterična olja so visoko koncentrirane hlapne substance (izvlečki) z izrazitim vonjem, pridobljene z destilacijo iz različnih delov aromatičnih rastlin. Pogovorno pravimo, da predstavljajo esenco oziroma dušo rastline. Olja se v zelo majhnih količinah zbirajo v posebnih žlezah ali mešičkih, ki se nahajajo v vlaknih aromatičnih rastlin. Skupne lastnosti vseh eteričnih olj so, da so: hlapna, imajo močan značilen vonj, lipofilnost – topljivost v maščobah in alkoholu, visok lomni količnik in optična aktivnost. Eterična olja se pridobivajo iz najrazličnejših delov rastlin, kot so cvetovi, plodovi, listi, veje, smole, sadne lupine, korenine, semena, itd. Najbolj poznane tehnike pridobivanja so parna destilacija, ekstrakcija (enfloracija) ali stiskanje. Parna destilacija je v osnovi že zelo stara metoda, saj so posode za destiliranje uporabljala že ljudstva v Mezopotamiji pred 5000 leti. Postopek poteka tako, da rastline v velikem kotlu segrevajo s paro ter nato hlapne komponente, ki se iz rastline izločijo zbirajo (prekondenzirajo) v drugem kotlu. Eterična olja se začnejo zbirati na površju kot kapljice olja, ki plavajo na vodi. Kvaliteta eteričnih olj se po kemični sestavi in vonju lahko razlikuje zaradi zemlje, klime in metode vzgajanja določenih rastlin.
To je razlog, da poznamo več kemotipov rastlin. Nekateri kemotipi rastlin se med seboj močno razlikujejo v sestavi, kljub temu, da so v osnovi rastline, ki pripadajo isti družini in imajo enak videz. Na primer kemijska sestava sivke ne bo enaka, če raste v Dalmaciji na otoku Hvar ali v gorah francoske Provanse. Tako so si olja iz določenih držav pridobila sloves bolj kvalitetnih olj, kot so na primer bolgarska vrtnica, cejlonski cimet in turška pelargonija. Eterična olja so lažja od vode, in v vodi netopna, tako da na površini vode plavajo. Topijo v alkoholu, etru in rastlinskih oljih (maščobah). Vsa eterična olja morajo praviloma biti pakirano v temne (rjave) stekleničke, ki jih ščitijo pred UV svetlobo.
Pri destilaciji rastlin poleg eteričnih olj dobimo tudi hidrolate oz. rožne vode, ki so vodotopne sestavine eteričnega olja. Aromatične snovi v rastlinah vsebujejo v vodi topen in v vodi netopen del. Klasična eterična olja, kot jih poznamo so v vodi netopni del destilata in plavajo na vodi. Če želimo izkoristiti vse pozitivne in blagodejne učinke, ki jih imajo eterična olja na telo moramo biti pri nakupu in uporabi teh previdni in paziti, da uporabljamo 100% naravna eterična olje in ne umetna oziroma sintetična. Umetna olja nimajo nobenih zdravilnih učinkov in so primerna le za odišavljanje prostorov ali ostale ne-aromaterapevtske uporabe.
KRATKA ZGODOVINA AROMATERAPIJE
Aromaterapija je ena od oblik zdravilstva, kjer se kot preparate za pomoč uporablja aromatične sestavine rastlin, predvsem eterična olja. Uradno spada pod psevdoznanost in je v mnogih državah sveta priznana kot dopolnila terapija ter oblika alternativne medicine. Komponente eteričnih olj preko limbičnega sistema delujejo neposredno na podzavest in na ta način blagodejno vplivajo na človeka. Pomembno je poudariti tudi to, da aromaterapija predstavlja tudi določeno tveganje, saj so naprimer na eterična olja možni tudi neželeni učinki. Precej komponent eteričnih olj je dražilnih za kožo ali pa so fototoksični. Uživanje eteričnih olj se močno odsvetuje, razen pod nadzorom zdravnika ali certificiranega aromaterapveta. Aromatične dele rastlin in eterična olja so uporabljali že v antičnih civilizacijah predvsem za terapevtske, spiritualne, higienske namene. Znana je bila uporaba tudi v parfumih, predvsem na področju kitajske, Indije, Egipta, Grčije in Rima. Destilirana eterična olja so postala bolj razširjena in uporabljana kot zdravilni pripravki vse od 11 stoletja, ko je perzijski učenjak Avicenna, poznan tudi kot Ibn Sīnā (980-1037), izoliral eterična olja s parno destilacijo. Vpliv eteričnih olj na fizično in psihično počutje ljudi je novejši zgodovini obširno raziskoval francoski kemik Rene-Maurice Gateffosse (1881-1950), ki je tudi prvi vpeljal termin aromaterapija.
UPORABA ETERIČNIH OLJ V PRAKSI Z NAPOTKI
Zaradi širokega spektra delovanja se eterična olja uporabljajo na mnogih področjih. Najpogosteje jih najdemo v kozmetiki, aromaterapiji, parfumeriji, medicini in prehrani. V prehrani se uporabljajo za naravne začimbe, okuse v pijačah, marmeladah itd. V parfumeriji so kot osnova za arome. V medicini za razne antiseptične kreme, mazila za kožne bolezni, tonike za lase, anti-revmatična mazila, kopeli, itd. Seveda pa poleg omenjenega najpogosteje uporabljajo v aromaterapiji in kot dodatki v kozmetičnih pripravkih za nego kože. V kozmetiki se uporabljajo eterična olja za najrazličnejše pripravke, vedno pa so mešana z nekim osnovnim rastlinskim oljem. Za to se uporabljajo hladno stiskana ali rafinirana olja, kot so sončnično, mandljevo, jojobino, avokadovo ali drugo primerno olje.
Kot osnovo za dodatek eteričnih olj lahko uporabite tudi kakšno kremo, mazilo ali losjon, ki še ne vsebuje eteričnih olj, tako da jih vanjo preprosto vmešate. Najbolj priporočljivo je uporabiti kakšen preparat, ki vsebuje čim manj dodatkov. Mešanice praviloma vsebujejo od 1 % do 3 % eteričnega olja, v redkih izjemah lahko tudi več, do 10 % . Torej, zelo pomembno je, da eteričnih olj ne nanašate na kožo, ne da bi jih pred tem razredčili z osnovnimi nosilnimi olji ali drugo primerno osnovo. Nerazredčena eterična olja so lahko škodljiva za kožo, saj razdražijo povrhnjico ter lahko sprožijo razne alergije. Eterična olja se lahko med seboj poljubno kombinirajo, a vseeno je dobro poznati učinke posameznega olja, ki ima točno določene učinke na tvoje telo. Mešanice olj je potrebno shranjevati na temnem in hladnem mestu, pomembno pa je tudi, da je steklenička, v kateri se olje nahaja, dobro zaprta.
INHALACIJE IN VDIHAVANJE
Nekatera eterična olja so zelo primerna za inhalacije, še posebej znano je olje poprove mete, ki vsebuje mentol. Znano je da vdihavanje blagodejno deluje pri prehladih in vnetjih sinusov. Uporaba je sila preprosta, če imate izparilnik enostavno vanj kanete nekaj kapljic. Če izparilnika nimate, si pripravite domačo izvedbo parnega inhalatorja. V večjo posodo natočite vrelo vodo in vanj kapnite nekaj kapljic želenega eteričnega olja. Z glavo se postavite nad posodo ter se pokrijte z brisačo in začnite z vdihovanjem. Že zelo kmalu boste opazili, da vroča voda v kombinaciji z eteričnim oljem zelo blagodejno vpliva na vaša dihala.
Včasih pomaga že če eterično olje lahko poduhate, kar naravnost iz stekleničke vendar je vsekakor veliko bolj učinkovit postopek zgoraj opisane inhalacije. Pazite, da z eteričnim oljem ne pretiravate, saj v preveliki koncentraciji lahko draži oči. Pomembno je, da si zapomnite, da deluje že v majhnih koncentracijah.
AROMATIČNE KOPELI
Aromatične kopeli so lahko pravo sanjsko in sproščujoče doživetje. Svetujemo da v eno jedilno žlico kapnete približno 10 kapljic eteričnega olja in ga vlijete v toplo vodo preden začnete s kopeljo. Po potrebi lahko dodate tudi kakšno kapljico več ali manj vendar z eteričnimi olji nikakor ne pretiravajte saj deluje že v zelo majhnih odmerkih. Preveč eteričnega olja lahko povzroča srbenje in rdečico.
Za še bolj polno doživetje si lahko poleg eteričnega olja v kopel dodate nekaj mineralne kopalne soli. Sol so za kopeli uporabljali že v antiki saj so odkrili pomirjevalne in zdravilne lastnosti. Pri zelo suhi ali pri mastni koži, pomaga kombinacija slane vode tako, da funkcije kože zopet dosežejo potrebno ravnotežje. Solne kopeli delujejo tako, da telo izloča škodljive strupene in vpija koristne mineralne snovi, toda pozor, ta proces je za telo zelo naporen zaradi tega ne jemljite več kot dve kopeli na teden.
MASAŽNA OLJA
Masažno olje si pripravimo tako da vzamemo neko osnovno naravno olje (ali mešanico le teh) ter vanj vmešamo od 1 % do 3 % enega ali več eteričnih olj. Pomembno je, da eteričnih olj nikoli ne nanašamo direktno na kožo, saj so preveč koncentrirana.
Primer priprave olja za masažo telesa: V 10 mL (2 žlički) osnovnega masažnega olja kanite 3 do 6 kapljic eteričnih olj (po občutku). Za popolno telesno masažo potrebujete od 15 do 30 mL (3 – 5 žličk) mešanice, odvisno od velikosti osebe in suhosti kože. V eno plastenko 150 mL osnovnega olja daste tako približno eno čajno žličko eteričnih olj.
KOZMETIČNI PRIPRAVKI
Nega telesa: Pripravke, kot so kreme, mazila, lotioni pripravite podobno, kot masažna olja. Če imate neko osnovo, ki še ne vsebuje eteričnih olj, lahko vanjo vmešate od 0,5 do 2 % eteričnih olj in po občutku dodajate več. Ponavadi zadostuje od 1 % mešanica, pazite le da ne dodaste preveč, ker lahko pride do draženja kože. To naprimer pomeni, da morate v 50 mL kremo vmešati od 10 do 20 kapljic eteričnega olja.
Pripravki za obraz: Za obraz pripravite samo 0,2 % do 1 % mešanico eteričnega olja v osnovnem rastlinskem olju ali drugi primerni osnovi, naprimer kremi . To naprimer pomeni da morate v 15 mL (3 žličke) osnovnega masažnega olja, tonika ali kreme razredčiti le 1 do 3 kapljice eteričnega olja.
OSVEŽITEV IN ODIŠAVLJENJE PROSTOROV
Prijetno odišavljen prostor dokazano pozitivno in blagodejno vpliva na telo in razpoloženje. Z vonjavami eteričnih olj se lahko poljubno razvajate in si ustvarite vzdušje po svojih željah. Prostore se najpogosteje osveži in odišavi z uparjalniki, kot so aromaterapevtske svečke oziroma gorilniki, nekateri pa jim pravijo tudi dišeče lučke. Dobi se jih v vsaki prodajalni s svečami ali v večjih nakupovalnih centrih. V osnovi gre za gorilnik, največkrat keramičen, ki ima posodico za vodo, v katero kaneš nekaj kapljic eteričnega olja. Pod posodico z vodo je praviloma nameščena majhna svečka, ki posodico z vodo segreva in pospešuje hlapenje eteričnega olja v prostor. Poleg omenjenega lahko prostor odišavite tudi z drugimi pripomočki, kot so ročni razpršilnik ali vlažilec zraka.
Uparjalnik s svečko: Priporočljivo je da v do polovice z vodo napolnjeno zgornjo posodico z vodo kanite od 8 do 10 kapljic eteričnih olj.
Ročni pršilnik: V steklenički z razpršilnikom pripravite od 2 % do 3 % mešanico enega ali več eteričnih olj v vodi. Na vsakih 5 mL (1 žlička) hladne vode kanimo 3 kapljice olja, za 1 dL vode zadostuje približno 60 kapljic. V ročni pršilnik dodajte tudi alkohol. Eterična olja so dobro topna v alkoholu in tako lahko pripravimo bolj homogeno mešanico z vodo. V mešanico 1 dL vode in eteričnih olj dodajte 1 do 2 žlički alkohola (etanola). Stekleničko pred pršenjem dobro pretresite.
Vlažilec zraka: Vodi, ki je namenjena vlaženju zraka v vlažilcu, dodaj poljubno eterično olje ali mešanico olj. Priporočamo, da kanete 10 do 15 kapljic olja v vodo, oziroma po potrebi tudi več ali manj, odvisno kako intenziven vonj želite. Če naprave za vlaženje zraka nimate, si ga izdelajte sami. V majhno posodico z vodo kanite nekaj kapljic eteričnega olja in jo postavite na radiator.
Odišavljena blazina: Če imaš težave s spanjem, kani dve kapljici eteričnega olja s pomirjujočim učinkom na svojo blazino in zazibalo te bo v sladek spanec.
OPOZORILA PRI RAVNANJU Z ETERIČNIMI OLJI
Eteričnih olj ni priporočljivo uživati (razen določena pod nadzorom aromaterapevta), nerazredčena ne smejo priti v stik z nežno kožo na ustnicah in v predelu okoli oči. Če kapljica olja po nesreči pride v stik z očmi, ga morate nemudoma sprati z majhno količino osnovnega olja ter nato popivnati z mehko krpo. Šele nato oko sperite z vodo ter če je potrebno poiščite zdravniško pomoč Pri uporabi eteričnih olj je potrebna previdnost, saj so izredno koncentrirana in se jih ne sme predozirati. Poleg tega je uporaba določenih eteričnih olj v določenih primerih lahko škodljiva; npr. olja, ki delujejo vzpodbujevalno ne smejo uporabljati ljudje z visokim krvnim tlakom, omejitve so tudi za nosečnice in otroke. Znano je, da so nekatera eterična olja fototoksična. Takšna olja povečujejo občutljivost kože na sončno svetlobo, zato jih ni priporočljivo nanašati na kožo neposredno pred izpostavljanjem soncu (ali solariju), ker lahko povzročijo neenakomerno in neestetsko pigmentacijo. Eterična olja, ki lahko delujejo fototoksično, so zaradi načina pridobivanja (hladno stiskanje) vsi citrusi (predvsem bergamotka) ter poleg tega še angelika in ingver.
Podjetje Herbana ponuja le najbolj kvalitetna eterična olja in hidrolate z opravljenimi vsemi potrebni analizami, znanim poreklom ter certificirana po sodobnem mednarodno priznanem ECOGEA standardu.